Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna www.przyszloscwprzeszlosci.info
forum dotyczace przyszlosci i przeszłosci
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polanie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna -> Słowianie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janusz
Moderator GlobalnyDołączył: 11 Maj 2009
Posty: 371
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: WROCŁAW

PostWysłany: Śro 18:38, 10 Lis 2010    Temat postu: Polanie.

Giecz-pierwsza stolica Polan
W miejscu, gdzie niegdyś wznosił się obronny gród, mieści się dziś Rezer­wat Archeologiczny „Gród Piastowski w Gieczu". Współczesny adres: Grodziszczko 2, gmina Dominowo w Wiel­kopolsce. Ponad tysiąc lat temu stała tam warownia, ośrodek władzy pierw­szych Piastów - można rzec, pierwsza stolica naszego kraju.
Kim byli Polanie, lud kładący pod­waliny dzisiejszej Polski? Istnieją dwie koncepcje, skąd wywodzili się Polanie. Jedna zakłada, że pochodzili z rejonu Giecza, druga - że z Kalisza.
Nazwa Polanie została utworzona przypuszczalnie od rolniczego charak­teru ich gospodarki. Według jednej z koncepcji słowo to wywodzi się od słowa „plemię". Według innej, może mieć związek z pierwotną formą orga­nizacji plemiennej - „opola", będącego odmianą ludowładztwa z obieralnym przywódcą, wspólną własnością ziemi i rodem jako podstawą społeczną.
Czy to
Polanie
wznieśli mury Giecza? Już kilkadziesiąt lat temu historycy zakładali, że gród w Gieczu mógł powstać krótko po 800 roku, a przed rokiem 930. Wyko­paliska prowadzone od 1949 roku na stanowisku o powierzchni 5 hektarów odsłoniły pozostałości grodziska i fun­damenty kaplicy wzniesionej z kamie­nia. Długo brakowało bezdyskusyjnych dowodów, że gród jest starszy od Gnie­zna. Przyniosły je dopiero badania pro­wadzone w latach 1997-2000.
Oddajmy głos dokumentom. W pod­sumowaniu prac z tamtego okresu ar­cheolodzy stwierdzają: „Podczas ba­dań prowadzonych bezpośrednio na północ od pozostałości kościoła grodo­wego pw. Św. Jana Chrzciciela odkryto w tym miejscu istnienie wału obronne­go, który został zniwelowany podczas przebudowy związanej z poszerza­niem grodu. Z zachowanych w dolnej jego części drewnianych belek pobrano próby do analizy dendrochronologicznej (badania wykonał prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie).
Z serii 13 prób tylko w jednym przypadku stwierdzono po­zostałości warstwy bielastej. Belkę tę można wobec tego datować w miarę pewnie na rok 853 (-7/+8 lat). Pozo­stałe zostały ścięte po 767, po 809, po 833, po 834, po 837, po 843, po 844, po 857 i po 865 roku. Te najstarsze da­ty pochodzą z dranic, wręcz z desek, w ich przypadkach nie zachowały się zewnętrzne - a więc najmłodsze - słoje drewna. Natomiast datowanie pierwszego, zewnętrznego stosu wału 1. fazy, mieści się pewnie w okresie od po 833 do 865 (-7 / +Cool. Tak więc naj­starszy wał grodu w Gieczu wybudo­wano ok. 865 roku, przy czym do bu­dowy wykorzystano materiał groma­dzony już wcześniej".
Giecz zdetronizował Gniezno,
którego mury zostały wzniesione około 940 roku. Wcześniej w Gnieźnie było przypuszczalnie miejsce kultu Polan
- być może znajdowała się tam naj­ważniejsza w regionie świątynia słowiańskich bogów.

Kompleksowe badania wskazują, że państwo Polan stało się potęgą już za czasów Siemomysła, jak się zakłada, ojca Mieszka I. Po chrzcie Polski i ślubie
l z Dobrawą, Mieszko l rozbudował ist­niejące grody, przyłączył do swego państwa ziemie nad Notecią i uczynił swymi wasalami plemiona z Pomorza, Śląska i Małopolski. Do kraju Polan
- Polski - wcielił te wszystkie ziemie syn Mieszka i pierwszy król naszego kraju, Bolesław Chrobry.
Przez blisko 100 lat był Giecz stoli­cą kraju Polan, potem centrum władzy stało się Gniezno. W następnych dzie­sięcioleciach gród nadal pozostawał jednym z najważniejszych ośrodków kraju. Jak w „Kronice Polski" pisał
Gali Anonim,
Bolesław Chrobry miał do dyspozycji 1300 pancernych (konnych rycerzy w kolczugach) i 4 tyś. tarczowników (lekkiej jazdy) z Poznania, 1500 pan­cernych i 5 tyś. tarczowników z Gnie­zna, 800 pancernych i 2 tyś. tarczow­ników z grodu Władysławia (obecnie Włocławek) oraz „z Cieczą 300 pan­cernych i 2000 tarczowników, ci wszyscy waleczni i wprawni w rze­miośle wojennym". W tamtej epoce znaczenie grodu było równoznaczne z siłą militarną, jaką taki ośrodek dys­ponował.
O Gieczu wspomina też Kosmas w „Kronice Czechów", opisując wypra­wę Brzetysława l na Polskę uwieńczoną przewiezieniem do Pragi ciała Św. Woj­ciecha. Do tego najazdu Czechów na polskie ziemie doszło, zależnie od źró­deł, w 1037,1038 lub 1039 roku. Woj­ska Brzetysława, według opisu Kosmasa, uprowadziły mieszkańców Giecza do Czech.
Kto jednak wzniósł pierwszą stolicę Polski?
Archeologiczne odkrycia z minionych lat wskazują, że Polanie stali się potęgą za panowania Siemomysła (Ziemomysła), poprzednika i, przypuszczalnie, ojca Mieszka l (około 935 r. - 25.05.992 r.). Zakłada się, że
Siemomysł
urodził się na przełomie IX i X w., a zmarł w latach 950-960. Jako o trze­cim księciu Polan z dynastii Piastów wspomina o nim w swej kronice Gall Anonim.
Siemomysł panował od około 930 r. i zjednoczył zie­mie Polan, Goplan i Mazowszan. Prawdopo­dobnie opanował Po­morze Gdańskie i zagarnął ziemię lubuską, czym mógł doprowadzić do konfliktu z cesarstwem niemieckim. Walczył skutecznie z ościennymi ple­mionami, niszcząc obronne grodziska położone pomiędzy rzekami Obrą i Baryczą.
Nie jest znane imię żony tego władcy, a matki Mieszka I. Źródła wspominają o jeszcze jednym synu Siemomysła, Czciborze (zm. po 24.06. 972 ro-u). Z kolei nieznana z imienia córka Siemomysła została przypuszczalnie żo­ną jednego z książąt pomorskich.
Okres panowania Siemomysła przypada zbyt późno, aby ten władca mógł wznieść mury Giecza. Może to dzieło jego ojca, Lestka?
Lestek
Lestko, Leszek) był drugim księciem Polan z dynastii Piastów, o którym wspominał Gall Anonim:Po jego (Siemowita) zgonie na jego miejsce wstąpił syn jego Lestek, który czynami rycerskimi dorównał ojcu w zacności i odwadze.
Po śmierci Lest­ka nastąpił Siemomysł, jego syn. Oprócz dzieła Galla brak jednak in­nych źródeł mówiących o panowaniu Lestka.
Przyjmuje się hipotetycznie, że władca ten urodził się ok. 870-880 r., a objął rządy ok. 900-910 r. Zmarł przypuszczalnie ok. 930-940 r. Wła­śnie od imienia Lestka mogła powstać nazwa „Lestkowie", jaką jeszcze w cza­sach Mieszka l określano czasem mieszkańców państwa Polan.
Gdy Lestek się rodził, mury Giecza już jednak stały. Znów więc trzeba się cofnąć w czasie i sięgnąć do legend. Ojcem Lestka miał być Siemowit (Ziemowit), syn Rzepichy i Piasta. Według Galia Anonima, to
Siemowit
objął władzę po obaleniu Popiela, cze­go śladem może być legenda o Popielu i myszach.
Na temat realnego istnienia Siemowita wciąż trwają dyskusje. Zwolennicy historyczności tego polańskiego władcy podkreślają, że większość informacji przekazanych przez Galla Anonima zo­stała potwierdzona przez inne źródła. Poza tym ustny przekaz o historii rodu władców, tradycja dynastyczna za­wsze była ważna dla narodów, a Siemowit ma na piastow­skiej liście znaczące miejsce. Je­śli więc Sie­mowit jest po­stacią historycz­ną, to mógł uro­dzić się około 840-850 r. W takim wy­padku i on wydaje się zbyt młody, by wznieść najstarszy wał obronny w Gieczu, datowany na 865 r. Pozostaje nam tylko protoplasta kró­lewskiego rodu, sam Piast!
Piast
jednak, jak podaje najstarsze źródło, czyli Gali Anonim, był ubogim ratajem spod Gniezna, synem równie biednego Chościska. Dopiero pierworodny Piasta, Siemowit, stał się kimś znaczącym, przykładając rękę do upadku Popielą.
Czyżby Giecz nie był jed­nak matecznikiem Piastów? W najstarszym dotyczącym Wielkopolski źródle, ma­nuskrypcie tzw. Geografa Bawar­skiego z 845 r., brak informacji o Pola­nach. Naukowcy zakła­dają na tej podstawie, że Polanie byli początkowo podlegli plemieniu Go­plan, czego śladem może być legen­da o upadku Po­pielą. A w tamtej właśnie, le­gendarnej epoce, zbudowano pierwsze drewniano-ziemne mury obronne Giecza.
Można podejrzewać, że Giecz był jednym z warownych grodów pań­stwa, którego królem był
Popiel,
a po upadku księcia Goplan zajął go Siemowit. Czyżby więc to na rozkaz Popielą nie zapisany w legendach ja­kiś polański władyka ufortyfikował giecką osadę? Dendrochronologiczne ustalenia naukowców wskazują, że do budowy umocnień wykorzystano także stare belki z dębów ściętych około 809 roku, a nawet 767. W miejscu tym istniały więc wcze­śniej jakieś budowle, osada mogła ist­nieć nawet sto lat, nim stała się wa­rownym grodem. Zatem Piastowie Giecza nie wznieśli, mógł on jednak być pierwszą stolicą księstwa Polan. Stąd Siemomysł wypuszczał się ze zbrojnymi na Pomorze i tu mógł uro­dzić się Mieszko l.
Giecz, wzniesiony w epoce le­gend, stracił na znaczeniu, gdy stolicę Polan przeniesiono do Gniezna. Z bie­giem stuleci Giecz przestał być gro­dem, stał się wsią. A to, że mógł być pierwszą stolicą Polski, poszło w niepa­mięć. Shocked
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna -> Słowianie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin